نظر ریچارد استالمن درباره رایانش ابری

ریچارد استالمن، بنیان گذار نرم افزار آزاد و مخترع سیستم عامل گنو کلمات تندی در ارتباط با رایانش ابری به کار برده است. استالمن عنوان کرد که استفاده از برنامه های مبتنی بر وب بدتر از حماقت است چراکه  باعث از بین بردن حریم خصوصی افراد و همچنین فرسایش داده های کاربران می گردد.

کلمه رایانش ابری، برای استالمن به عنوان یک کلمه چهار حرفی می باشد که درباره آن می گوید: بهترین راه برای محافظت از حریم خصوصی محدود کردن مجموعه ی داده ها در آن است. 

متن مصاحبه با وی در ادامه آمده است...

آیا تغییر افکار شما درباره رایانش ابری در مقایسه...

صبر کنید و ادامه ندهید !! من نمی خواهم در ارتباط با رایانش ابری صحبت کنم، اصطلاح رایانش ابری برای اشاره به موارد مختلفی آورده شده است. استفاده از آن عبارت واضح نیست. همیشه سردرگمی وجود دارد، مگراینکه شما در حال صحبت کردن با متخصصانی باشید که به طور خاص بدانند که منظور شما چیست. به هر حال من تصمیم گرفتم که از این عبارت استفاده نکنم. این عبارت را رد می کنم. این عبارت یک کلمه کاملاً مبهم است. یکی از معانی این عبارت در ارتباط با خدماتی است که از اطلاعات اشخاص نگهداری میکند و زمانیکه مایل باشند به آن ها ارسال می شود. معنی دیگر آن روشی برای توزیع محاسبات در بسیاری از رایانه های مختلف می باشد و معنی سوم آن خدماتی است که وظایف محاسباتی را برای شما انجام می دهد، وظایفی که شما خودتان می توانید با کامپیوترتان انجام دهید ولی انجام نمی دهید.

این ها سه معنی متفاوت با سه موضوع مختلف می باشند. من در ارتباط با هر یک از این ها به طور جداگانه صحبت خواهم کرد.

کدام مسائل برای شما اولویت دارند؟

من هیچ مشکلی در روش های انعطاف پذیر تقسیم کار در میان ارائه دهندگان خدمت های مختلف نمی بینم. این فقط یک کار فنی است. اما دو موضوع وجود دارد:

یکی اجازه دادن به سرور یک شخص دیگر جهت نگه داشتن اطلاعات شما می باشد و دیگری در مورد اجازه دادن  به کامپیوتر یک شخص دیگر برای انجام محاسبات شما برایتان می باشد. اینکه شما اطلاعات و داده های شخصی خود را به سرور یک شخص دیگر بسپارید، کار واقعا احمقانه ای می باشد. و اگر شما یک دولت باشید و اطلاعات خود را به سرور کامپیوتر شرکتی بسپارید، شما اطلاعات شهروندان خود  را  به آن سپرده اید و این بدتر از یک حماقت است. این یک بی مسئولیتی است. 

پیامد های استفاده از سرور یک شخص دیگر چه می باشد؟

اگر سرور شخصی دیگر کارهای محاسباتی شما را برایتان انجام دهد این به معنی این است که شما کنترل محاسبات خود را از دست داده اید زیرا آن سرور کنترل می کند که محاسبات شما به چه نحوی انجام شود. اینکه شما کنترل محاسبات خود را از دست دهید یک بی عدالتی است، این همان بی عدالتی است که نرم افزارهای آزاد ایجاد می کنند. نرم افزار آزاد به این معنی نیست که فروشی نمی باشد. نرم افزار آزاد به این معنی می باشد که کاربر برنامه ها را کنترل می کند، این مفهومی از آزادی است نه قیمت. بنابراین به آزادی بیان فکر کنید. نرم افزارهای آزاد به آزادی جامعه و کاربران احترام می گذارند که چهار آزادی مهم و اساسی را شامل می شود.

چهار آزادی اساسی نرم افزارهای آزاد کدامند؟

اولین  آزادی امکان اجرای تمام برنامه هایی می باشد که شما می خواهید و این امکان استفاده تجاری از آن برنامه ها را فراهم می سازد. آزادی بعدی آزادی بررسی و دسترسی به کدهای منبع و امکان تغییر آن ها می باشد. بنابراین برنامه، محاسبات شما را آنطور که شما می خواهید محاسبه می کند. این دو آزادی کنترل فردی از برنامه ها را برای کاربران امکان پذیر می سازد.با این حال کنترل فردی کافی نمی باشد. شما نیاز به کنترل جمعی نیز دارید به طوری که هر گروهی از افراد  که با هم کار می کنند، بتوانند با هم بر روی برنامه ها کنترل داشته باشند. و این نیاز به دو آزادی اساسی دیگر نیز دارد که یکی از آن ها آزادی کپی کردن  و توزیع برنامه هاست، همانگونه که شما می خواهید و آزادی دیگر نیز آزادی امکان ایجاد کپی از نسخه اصلاح شده توسط خود و توزیع آن به نحوی که شما می خواهید می باشد. در هر برنامه غیر رایگان ابزار قدرت ناعادلانه است. هدف ما این است که به آن بی عدالتی خاتمه دهیم.

پس چه مشکلی در عبارتی که مردم آن را رایانش ابری می نامند وجود دارد؟!

وقتی شما محاسبات خود را توسط سرور شخص دیگری که کنترل را بدست گرفته است انجام می دهید دقیقا مانند این است که شما از یک برنامه غیر آزاد استفاده کرده اید ولی این، دو موضوع متفاوت ایجاد می کند. اگر شما یک برنامه غیر آزاد را بر روی کامپیوتر خود اجرا کنید ممکن است یک کپی از آن را که برای خودتان است داشته باشید ولی در هر صورت شما نمی توانید کار آن را کنترل کنید زیرا شما کد منبع آن را ندارید اما اگر شما آن محاسبات را بر روی سرور یک شخص دیگری انجام دهید، این به این معنی است که  آن کپی شخص دیگری است و شما نمی توانید کاری که آن انجام می دهد را ببینید و یا تغییر دهید.اگر شما یک شرکت، یک شخص، دولت و یا هر سازمان دیگری باشید، مستحق داشتن حق کنترل بر روی محاسبات خود هستید. اما از اینکه اجازه دهیم یک شرکت دیگری محاسبات ما را کنترل کند هیچ چیزی برایمان حاصل نخواهد شد. شرکتی که این اجازه را می دهد عمل آسیب پذیری را می پذیرد شاید به این دلیل است که هیچ وقت فکر نکرده است که مفهوم این کار اینگونه باشد.

آیا شما خودتان از خدمات مبتنی بر وب استفاده می کنید؟ 

بعضی از خدمات مبتنی بر وب شما را دعوت می کنند تا اطلاعات شخصی خود را در اختیار آن ها بگذارید. من معمولا از آن ها استفاده نمی کنم زیرا نمی خواهم اطلاعاتی از من داشته باشند. بعضی دیگر از شما می خواهند که داده های خود را به آن ها تحویل دهید و می گویند که آن ها را برای شما نگهداری می کنند، شما می توانید به آن اعتماد کنید درصورتیکه داده هایتان را رمز گذاری کنید. آن ها می توانند خدمات مفید پشتیبانی را با این روش ایجاد کنند. بعضی دیگر از خدمات، محاسباتتان را برای شما انجام می دهند، این چیزی است که شما اصلا نباید انجام دهید زیرا باید خودتان کنترل کامل بر روی محاسبات خود داشته باشد. من معمولا برای این کار از کامپیوترهای دیگران و یا  از مکان هایی که  چندین کامپیوتر با هم به اشتراک گذاشته شده اند استفاده می کنم، بنابراین آن ها نمی توانند به من دسترسی داشته باشند و همچنین معمولاً محاسباتم را با کامپیوتر خودم انجام می دهم.

درباره موسیقی چه نظری دارید؟ آیا شما از طریق رایانش ابری موسیقی دریافت می کنید؟

دوباره تکرار می کنم، من نمی خواهم در ارتباط با رایانش ابری صحبتی داشته باشم. شما ممکن است موسیقی خود را به سرور برخی از شرکت ها سپرده باشید. من این کار را انجام نمی دهم. انجام دادن این کار اشتباه است.  من دوست ندارم آن ها بدانندکه من چه چیزهایی دارم. از طرف دیگر خدماتی وجود دارند که موسیقی را در دستگاه شما اجرا می کنند ولی شما نمی توانید یک کپی از آن را داشته باشید. این ها ضد اجتماعی هستند زیرا  آن خدمات برای شما محدودیتهای فنی و قانونی ایجاد می کنند، به اینگونه که شما نمی توانید آن موسیقی را داشته باشید مگر خودتان سی دی را داشته باشد. قبول کردن این محدودیت ها برای شما ناپسند است، این همان موضوعی است که باعث می شود شما گاهی اوقات با دوستانتان بدرفتاری کنید زیرا که آن ها سی دی خود را در اختیار شما قرار نمی دهند. بنابراین تصمیم به استفاده از این خدمات ، تصمیم به بدرفتاری با دوستانتان است.

آیا گوشی های موبایل واقعاً یک دستگاه ردیابی هستند؟             

گوشی های موبایل یک مشکل سختی هستند. من هیچ راهی نمی بینم که این وسیله بتواند کار کند ولی سیستمی وجود نداشته باشد که مشخص کند که این گوشی در کجا قرار گرفته است. ولی ما از لحاظ قانونی می توانیم سیستمی درخواست کنیم که متوجه نشود که گوشی ما در کجا قرار دارد، مگر اینکه تماس های شماره های اضطراری باشند و یا اینکه دادگاه دستور داده باشد که نظارت بر تلفن خاصی شود. اگر می خواهیم از سوء استفاده جلوگیری شود باید اطلاعات و داده های خود را تا حد امکان در آن محدود کنیم. این محدودیت ها طبق منشور حقوق، امکان جمع آوری داده ها را زمانی امکان پذیر میکند که دادگاه دستور جمع آوری داده های مشخصی را داده باشد اما به صورت کلی آن ها نمی توانند اطلاعات و داده های هر شخصی را جمع آوری کنند. 

  در ارتباط با  گفته ی دانیل السبرگ از مشاهیر پنتاگون که "ما زندانبان دور از یک دولت پلیسی هستیم " چه دیدگاهی دارید؟

من فکر می کنم که کاملا درست می گوید. ما همواره تمایل داریم که به مخالفان برچسب تروریست بزنیم و سپس تمام ابزارهایی که ظاهراً برای محافظت از ما در برابر تروریست ها  تنظیم شده است را در مقابل آن ها بکار گیریم. بنابراین هر باری که دولت می گوید کاری برای متوقف کردن تروریسم انجام گیرد من فکر میکنم که برای جلوگیری از مخالفان می خواهد آن ابزارها را مورد استفاده قرار دهد. ما به دولتی نیاز داریم که کارهای اساسی انجام دهد، اما بیشتر از آن به حفظ کنترل خود بر آن کارها نیاز داریم. این ایده ای بود که در پشت توازن و کنترل قانون اساسی ایالات متحده وجود داشت. مشکل این است که ما دولتی داریم که  از کنترل ما خارج است که این خطر بسیار بزرگ تر از حمایت غیر دولتی تروریست ها است که میگویند از ما در مقابل آن ها محافظت می کنند. بزرگترین صدمه ای که در حملات سپتامبر ۲۰۱۱ انجام شد، آسیبی بود که به آزادی ایالات متحده وارد شد.

بنابراین بهتر است مردم چه کاری انجام دهند؟

ما نیاز داریم به یک جنبشی به رد شیوه های اینترنتی که باعث نقض حریم خصوصی می شود. واضح است که  شرایط آژانس امنیت ملی این را تحریک می کند، اما به چه اندازه این جنبش بزرگ خواهد بود ، نمی دانم. ما باید به شیوه هایی که سوابق عظیمی را برای هر شخص نگهداری می کند پایان دهیم . این استبداد است. بنابراین من از خودم  در برابر این استبداد با دور نگه داشتن خودم از آن تا حدی که میتوانم محافظت می کنم. اما در حقیقت این هدف واقعی نمی باشد. هدف واقعی داشتن جامعه ای می باشد که  استبداد این چنینی را نداشته باشد. چیزی که واقعاً ما نیاز داریم روشی است که بتوانیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم بدون داشتن و دانستن سابقه ای از شخص مقابل خود. یک راه برای انجام این کار این است که  شرکتهای تلفنی از نگه داشتن اطلاعات خودداری کنند. بجز در مورد افرادی که با حکم دادگاه باشد. به عبارت دیگر ما نمی توانیم با محدود کردن اینکه یک داده ممکن است چگونه مورد استفاده قرار گیرد از سوء استفاده ها جلوگیری کنیم. برای جلوگیری از سوء استفاده ها باید از جمع آوری داده ها جلوگیری شود.

آیا کانالی می تواند  به مشتریان برای محدود کردن افشای این اطلاعات کمک کند؟

در ایالات متحده به دلیل اینکه یک  قانون ضد شورش در سال ۲۰۰۱ تصویب شده است  انجام این کار سخت می باشد. افرادی که آزادی های ما را دوست ندارند آن را قانون میهن پرستی آمریکا می نامند اما از آنجاییکه من  آزادی هایمان را دوست می دارم آن را اینگونه خطاب نمی کنم. این قانون بیان می دارد دولت می تواند هر اطلاعات ملموسی که یک شرکت دارد را حتی بدون حکم دادگاه بدست آورد.

به نظر شما شرایط چگونه خواهد شد؟ بهتر، بدتر و یا اینکه به همین شکل خواهد ماند؟

همه چیز ادامه خواهد یافت و بدتر خواهد شد مگر اینکه ما به طور جدی برای رفع بعضی از آن ها  بجنگیم. چیزی که اتفاق خواهد افتاد بستگی دارد به اینکه  مردم به چه اندازه به سختی تلاش کنند. از من نپرسید که چه اتفاقی خواهد افتاد، بپرسید که  چه کاری می توان انجام داد. ما نمی توانیم پیشاپیش بگوییم که چه اتفاقی خواهد افتاد. این اشتباه است که  بپرسید آیا ما به سمت پیروزی می رویم در حالیکه در حال مبارزه برای پایان دادن به یک بی عدالتی هستیم!!

منبع:

http://1o2.ir/pnxej

Tags: